0%

KÜLTÜR EVLERİ

ALTIN VARAK KURSU

ALTIN VARAK KURSU

Bir milletin ulaştığı medeniyet seviyesini gösteren en büyük delil onların meydana getirdiği kültür ve sanat eserleridir. Çünkü sanat bir milletin kimliğinin aynaya yansıyan görüntüsüdür.


Osmanlının 15. yüzyıldan sonra dünyaya hükmetmesiyle azametini adaletten, askeriyeye, sanattan, zanaata, ilimden tekniğe kadar her alanda göstermiştir. 15. yüzyıldan sonra Osmanlı İmparatorluğu altını, gümüşü ve değerli madenleri sanat alanında kullanarak maddi zenginliğine, sanat zenginliği de katmıştır. O döneme kadar bilinmeyen varak uygulamalarını geliştirerek zengin sanat eserlerimize bir zenginlik daha katmış mimariden mobilyaya, tablolardan el yazması kitaplara ve hat sanatının güzelliğini daha da ortaya çıkarmak için çerceve sanatında kullanmıştır. Varlık ve kudret işareti olan altın, ilk çağlardan başlayarak kültürler arası sanatlar etkileşimler bizim tarihimizde de yerini almıştır. Osmanlılarda altının güneşi simgelediği eski örneklerden ve kaynaklardan anlaşılmaktadır.


Türk sanatı ve kültürü içerisinde 16. yüzyılın başlarında dünyaya hükmeden bir imparatorluğun sanatı da geliştirilerek en güzel eserleri vermeye ve göz kamaştırıcı eserlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Özellikle kutsal mekanlarda büyük camilerde süsleme ve bezeme üzerine ağırlık verilmiş ve altın bu mekanlarda ön plana çıkmıştır. Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Dolmabahçe sarayı ve birçok saraylar bunlara örnektir.


Altın varak altın şeridin ince tirşe (parşömen) ler ve sığırın kör bağırsağından elde edilen zarlar arasında dövülerek şeffaf yapraklar halinde getirilmesine altın varak denir. Osmanlı varak sanatı ustaları varağı avrupadan farklı olarak böyle geliştirmişler ve daha da uzun ömürlü ve kalıcı hale getirmişlerdir. İnceltilen altın varaklar 8x8 cm ebadında kesilerek istenilen yere uygulanmaktadır. Altın varağın pahalı olmasından ve çok fire vermesinden dolayı günümüzde daha çok 16x16 cm ebadında imitasyon varaklar kullanılmaktadır. Bu sanat , beceri, zaman, ve el hüneri gerektirdiğinden meşakkatli ve sabır isteyen bir sanattır. Varağın bir cisme objeye veya yüzeye uygulanması yedi işlemden geçmektedir. Sadece yapıştırma ile işlem bitmemekte uzun ömürlü, parlak görünümlü ve dayanıklı olması için bazı safhalardan geçilerek sonuca ulaşılmaktadır. Ayrıca her uygulanacak objeye (mermer, ağaç, seramik,kağıt,vb) farklı farklı işlem yapılması gerekmektedir.


Günümüzde ise, aranan ama kaybolmaya yüz tutmuş bir Osmanlı kültür sanatıdır. Bu sanatın öğrenilmesi ve yapılmasında sebat ve sabır gerektiğinden ve malzemelerinin pahalı olmasından dolayı fazla ustası kalmamıştır.


AMASYA DA UYGULANAN YERLER


İstasyon Camii, Sultan Bayazıd Camii, Şirvanlı Camii


HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 10.30 saatleri arası Altın Varak kursumuz açıktır.

  • Öğretici Bilgileri

    Bilen ALPAT
    USTA ÖĞRETİCİ

KÜLTÜR EVİ 1

  • Adres: HATUNİYE MAHALLESİ HACI HAFIZ TEVFİK SOK. NO: 3 YALI APARTMANI KAT:2 (ÖĞRETMEN EVİ YANI)
  • Telefon: 0(358) 212 74 96
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Kurs Görselleri


Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr