0%

KÜLTÜR EVLERİ

TEL KIRMA KURSU

TEL KIRMA KURSU

Ulusal Kültürümüzü yansıtan el sanatlarımızın en güzel örneklerinden olan Bartın yöresine ait gümüş tel kırma işlemesi araştırmalara göre 1890-1900 yılları arası ilk defa görülmüştür. İlk tel kırma işlemesini Bartın'ın Asma mahallesinde oturan katip kızı lakaplı Hatice Ağaçkıran tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Bu nedenle tel kırma Bartın işi olarak anılmaktadır.

 

Tel kırma işleme tekniği ile diğer nakış tekniklerinden çok farklı ve görünüşü itibari ile de göz alıcı bir işleme çeşididir. Kumaş veya tül kasnağa gerilerek özel iğnesi ile işlenir. İplik olarak kullanılan tel işleme sonunda el ile bükülerek kırılır. Bu nedenle tel kırma adını almıştır.

 

İlk zamanlarda tel kırma çeyiz amacıyla yatak yorgan takımlarına yastık ve kırlentlere gelin bohçasına sünnet çarşaflarına yapılmakta idi. Günümüzde ise fantezi kıyafetlerde küçük ve büyük çantalarda kına örtüleri Mevlit örtüleri, fular, küçük keseler, aksesuarlarda hatta ayakkabı ve terlik gibi kişisel  ürünler ve tüm ev aksesuarlarında kullanılmaktadır.


HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 10.30 saatleri arası Tel Kırma kursumuz açıktır.

  • Öğretici Bilgileri

    Sultan TANSEVER
    USTA ÖĞRETİCİ

KÜLTÜR EVİ 5

  • Adres: İHSANİYE MAHALLESİ GÜLÇİÇEK SOK. NO:24-A AMASYA
  • Telefon: 0(358) 218 80 33
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr