0%

KÜLTÜR EVLERİ

MISIR BEBEK KURSU

MISIR BEBEK KURSU

Tarladan mısır calazı ve püskülü toplanır. Kurs zamanı kullanılmak üzere uygun şartlarda kurutularak hazır hale getirilir. Diğer malzemeler, leton tel, tahta boncuk, kökboya, yapıştırıcı, kalem ve kalın beyaz iplik .


Yapılışı; Belli ölçülerde kesilen tellerin üzerine boncuk yerleştirdikten sonra kollar monte edilir. Islatılan calazlar kesilir ve kat kat bu ana gövdeye iple sarılarak bağlanır. Bebekler iki gün kurutulduktan sonra calazlardaki fazlalıklar kesilerek ana gövde de bir elbise şeklinde durmaları sağlanır. Elbise üzerinde gerekli desen ve figürlerin boyama şeklinde yapılması ve yüz hatlarının çizilmesi ile bebek hazır hale getirilir.


Türkiye’de kişisel uğraş olarak bazı yerlerde yapıldığı bilinse de, kurumsal ve organize olarak ilk defa 1991 yılında Amasya da başladığı ortak görüştür. Yapmış olduğumuz mısır bebekler, Türk kadınının her alanda çalıştığını forklorik olarak göstermekle beraber, yöresel özellikleri, hikayelerinden, geleneklerine kadar anlatan bir el sanatına dönüştürmektedir. 


HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 15.30 saatleri arası Mısır Bebek kursumuz açıktır.

  • Öğretici Bilgileri

    Özlem ÖZBEK
    USTA ÖĞRETİCİ

KÜLTÜR EVİ 5

  • Adres: İHSANİYE MAHALLESİ GÜLÇİÇEK SOK. NO:24-A AMASYA
  • Telefon: 0(358) 218 80 33
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Kurs Görselleri


Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr