0%

KÜLTÜR EVLERİ

AMASYA DOKUMASI KURSU

AMASYA DOKUMASI KURSU

Dokumanın tarihçesi insanoğlunun var olduğu günlere dayanır. Değişen iklim koşulları insanın giysi, yaygı, sargı, ve örtü arayışlarına sevk etmiştir.


Dokumanın tarihi M.Ö 6000 yıllarına dayandığı biliniyor. Bir Osmanlı şehri olan Amasya 16.yy’da ipek dokuması ile ünlenmiştir. İran ipeğinin yasaklanmasından sonra ipek üretimine başlanmış ve 19.yy’da Avrupalı tüccarların dikkatini çekmiştir. Amasya bu dönemde hem ipek bez hem de ipek böceği tohumu üreten ve ihraç eden önemli bir şehir haline gelmiştir.


1890 yıllarının sonunda Amasya da 2500 dokumacı bulunmaktaydı. İpek çarşaf ve hamam takımları üretilmekteydi. Değişen zaman ve gelişen teknoloji ile artık dokumacılık unutulmuş el sanatlarının içine girmiştir. Aşkı, sevgiyi, bereketi ve nazarı anlatan desenler peşkirler ( havlu ), çarşaflar , yaygılar , göynekler  sandıklara kaldırılmıştı.


Artık Amasya Belediyesi Kültür Evlerinde dokuma sanatı tekrar canlandırılıyor. Kültür evlerinde açılan kurslarımızda Amasya ipek bezi kamçılı el tezgahlarında dokunmaktadır. Motiflerimiz Amasya ya özgü olup günümüze göre modernize edilmektedir. Yapılan dokumalar doğal iplerden olup salon takımları, perdeler, hamam takımları giysi tasarımlarında yapılmaktadır. Kurslarımızda katılan ev hanımları ve genç kızlarımız dokumalarında Amasya’yı anlatan desenleri tekrar renklendiriyorlar. Kamçılı el tezgahlarında dokunan ürünlerimiz satış stantlarımızda halkımızın beğenisine sunuluyor. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları gün yüzüne yeniden çıkıyor.


HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 10.30 saatleri arası Amasya Dokuma kursumuz açıktır.

  • Öğretici Bilgileri

    Filiz PAZAR Remziye YALÇIN
    USTA ÖĞRETİCİ

KÜLTÜR EVİ 7

  • Adres: KİRAZLIDERE MAH. BEYBABA SOK. NO:8 AMASYA
  • Telefon: 0(358) 212 88 84
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr