0%

KÜLTÜR EVLERİ

TEL SARMA KURSU

TEL SARMA KURSU

BİR ÖYKÜ (TEL SARMA) NEDİR?

Tel kırarken marifetli eller, biz de saralım der diğer yürekler; böylece tarihe geçerler. Kıskanmış komşunun kızı; Asma’nın Haticesi kırıyorsa teli, sarar Ulus’un Nazmiyesi  Bakarken ağaca, dala, yaprağa, dökmüş içindeki özlemi kasnağa. Kıt kanaat kullandığı ata yadigârı kalemle çizmiş önce el tazgâhında dokuduğu ketene örneğini. Almış eline telli iğneyi, başlamış teli sarmaya. Bülbül sesiyle de türküler şakımış, tel sarma da böyle çıkmış ortaya. Bartın’da kırmışlar, Ulusla sarmışlar. Sonra birleştirip maharetlerini, ünlerini dünyaya yaymışlar. O gününün imkânsızlıkları içinde ortaya çıkan bu zorlu el sanatına, bizler de bugün gereken katkıyı verebilir, tarihi motiflere yenilikler ekleyerek genç kuşaklara aktarabilirsek terihe borcumuzu ödemiş, ahdi vefayı yerine getirmiş oluruz.

Yüzyıllar öteden gelen bu el sanatımız tel kırma ve tel sarma, bugünkü hayat şartlarında mesleğimiz, “İğnedeki Ekmeğimiz” oluyor.

Zamanın ne getireceğini bilemeyiz.

Ulaşılmazda ararken enerjiyi, elimizdeki değere vermeliyiz gerçek önemi. Tılsımdır her bir teli, emektedir. Görkemi, İster şal olarak alın omzunuza, ister örtü yapın masanıza. Çanta olsun kolunuza,eşarp başınıza, kemer belinize… düşleyin. Varsa merakınız, bir de sabrınız, alın teli iğnenizi elinize, siz de işleyin. Ama lütfen öğrendiğinizi de öğretin. Bu ölümsüz el sanatını doğmamış torunlarınıza tüm sevginizle, hasretinizle iletin. Şu koskoca bir gerçek ki, ne var elimizde ecdadımızdan miras kalıp da satılmayan. Eh işte birkaç örtü der kimi, anneannemin, ninemin, özümün yüreği diye koklayarak saklar diğeri.

Tel kırmayı, Tel sarmayı yaşadığımız çağa uygulayarak, sandıklardan çıkarıp günlük yaşantımıza parlatarak sokmaya çalışmamın yegâne sebebi; soyumuzun devamı, şanlı geçmişimizin geleceğe taşınmasındaki yerimi alma emelidir. Tel kırmanın da tel sarmanın da nice yüzyıllara ulaşması dileğiyle… Çilekeş ama vakarlı, canım anneciğim Nazmiye Maşalı, yaşarken kıymetini bilemediğim, doğurduklarıma yetmeğe çalışırken her çağırdığında yanına gidemediğim ama bir dediğini iki etmediğim, son nefesinde izlediğim, Yaratan’a gelin gönderdiğim anneciğim, ruhun şâd, mekânın cennet olsun.


HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 10.30 saatleri arası Tel Sarma kursumuz açıktır.

 

  • Öğretici Bilgileri

    Nezahat PALAMUT
    USTA ÖĞRETİCİ

KÜLTÜR EVİ 9

  • Adres: HACILAR MEYDANI MAH. ARİF NİHAT ASYA SOK. NO: 418
  • Telefon:
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Kurs Görselleri


Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr