0%

KÜLTÜR EVLERİ

MAKİNEDE BEYAZ İŞ KURSU

MAKİNEDE BEYAZ İŞ KURSU

MAKİNE NAKIŞI NEDİR?

Çeşitli örtü, giyim ve dekoratif eşyaları süslemek amacıyla tabiattaki renk, şekil ve geometrik

Desenlerden, eski Türk Sanatı kaynaklarından yararlanılarak kumaş ve deri üzerine çeşitli iplerle, simlerle makine de yapılan işlemelerdir. Bu işlemeler yapılacak işin özelliğine göre kasnaklı ve kasnaksız olmak üzere makinede dikiş ipinde uygulanır.

Bilindiği gibi işleme ipek, yün, keten, pamuk, metal vb. ipliklerle kullanarak, çeşitli iğneler ve uygulama biçimleri aracılığıyla; keçe, deri dokuma vb. üzerine yapılan bezemeler olarak tamamlanmaktadır.

NAKIŞIN TARİHÇESİ NEDİR?

Nakış Sanatının tarihi çok eski olup ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem olup zamanına kadar ulaşmaktadır. O devirlerde de insanların kenilerine has nakışları, yapılan tarihi araştırmalar ve kazılar neticesinde ortaya çıkmıştır. MÖ 12. Yüzyıla ait ve başa sarıldığı tahmin edilen güzel ve süslü bir serginin bulunması, Suriye, İran ve Mısır duvarlarına çizilmiş şekillere, eski boyalı çömleklere rastlanması bunun delilidir.

Nakış Sanatı Orta Asya Türklerinde de çok gelişmiştir. Kabileler birbirlerine nakış şekillerinden tanırlardı. Her kabilenin kendisine has nakış mevzuları vardı. Bu özellikler asırlardan beri kendisini koruyarak, gelinlik genç kızların çeyizlerin arasına girdi.

19. Yüzyılda nakışçılık eski rabetini kaybetmeye başladı. Fakat milli giyimde bir sembol şeklinde kendini korudu. 20. Yüzyılda ise elle nakış işi azaldı ve yerini makineye bıraktı.

BEYAZ İŞ NEDİR?

Beyaz iş hakkında genel bilgi ve gelişim evreleri;

“Embroidry” (İngilizce)

“Broderie (Fransızca) bir kelimedir. Sözlük anlamı nakıştır. Yakın zamanlara kadar yalnız olarak “beyaz iş” olarak kullanılmıştır. Beyaz iş veya beyaz üzerine işleme demek yanlış sayılmaz, günümüzde renkli kotonlorla renkli kumaşlar üzerine uygulanmaktadır. Beyaz iş klasik bir iştir. Nakışın temelini teşkil eder. Beyaz iş ilk defa romada yapılmış oradan da fransaya geçerek gelişmiştir.

Risilyo ve kolber gibi büyük dev adamların himayesine girerek Fransa da en ince örneklerini vermiştir. Beyaz işin iğneleri olan risliyo ve kolber isimlerini buradan almıştır. Zamanla Avrupa’ya yayılan beyaz işin bize gelişi Osmanlı Padişahları zamanına rastlar. Osmanlı saraylarında her biri sanat eseri değerinde olan pek çok işlemeler yapılmıştır. Halk fakir ve Saraylarla ilişkisi olmadığı için yayılmamıştır. Ancak uzun bir süre sonra halk tarafından tanınmış ve benimsenmiştir. Kullanışlı olduğu için pek çok işler üzerine uygulanır. Bugün makinede çok yaygınlaşmış ve her işte parçada uygulanmaktadır. Desen, kumaş üzerine çizilerek veya teğellenerek geçirilir. Kumaş kasnağı gerilir. Ve iş tekniğine göre işlenir.

 

BEYAZ İŞ İĞNELERİ NELERDİR?

  A) Sarma (İnce ve Kalın)

  B) Dolgu Yaprak 

  C) Ciğer Delgi

  D) Puan

  E) Yarma Dolgu 

  F) İnce Sarma 

 G) Kolber

 H) Soya işi Dolgulu ciğer delgi 

Makine dikişi, kum İğnesi, Beyaz işte yardımcı olarak kullanılan öğelerdir.

UYGULANDIĞI YERLER:

İç ve Dış giyim süslemeleri, çeşitli örtüler, oda takımları, çay takımları vb.

 

BEYAZ İŞDE KULLANILAN KUMAŞLAR NELERDİR?

Beyaz iş yüzyıldır bütün kumaşlar üzerine kullanılmıştır. Örneğin; Patiska, Akfil, Terikoton, Fransız Keteni, Birmen, tafta benzeri saten kumaşlar. Desen için faydalanılan kaynaklar, tabiattan, dantel fisto motiflerinden araştırılmış ve izlenmiş beyaz iş desenlerinden mecmualarından yararlanılır.


HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 15.30 saatleri arası Makinede Beyaz İş kursumuz açıktır.

 

  • Öğretici Bilgileri

    Serpil KODEK
    Usta Öğretici

KÜLTÜR EVİ 1

  • Adres: HATUNİYE MAHALLESİ HACI HAFIZ TEVFİK SOK. NO: 3 YALI APARTMANI KAT:2 (ÖĞRETMEN EVİ YANI)
  • Telefon: 0(358) 212 74 96
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr