0%

KÜLTÜR EVLERİ

DEKORATİF EV GEREÇLERİ KURSU

DEKORATİF EV GEREÇLERİ KURSU

EV AKSESUARLARI DEKORATİF EL SANATLARI NEDİR?

Türkçeye Fransızcadan geçen ve çok geniş bir kullanım alanı olan nesnelerdir. Aksesuar bir şeyi daha kullanışlı, daha verimli veya daha çekici hale getirmek için ilave edilen veya takılan nesnelerdir. Başka bir deyişle parçayı bütünleyen, ama ilave etkisi olmayan nesnelerdir. İnsanlarda estetik görünüm konusunda doğal bir istek vardır. İlk insanlar barınaklar inşa etmeyi, aletler ve kullanışlı objeler yapmayı öğrendikten sonra,bu yaptıklarına dekoratif eklemeler yapmaya başlamışlardır. Bu dekoratif eklemeler süs eşyalarıdır. Temel bir eşyanın süslenmesi, daha kullanışlı olması, görsel olarak daha güzel görünmesi için gereklidir.

El sanatları teknolojisi alanı altında yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

TÜRK EL SANATLARI NELERDİR?

İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak örtünmek ve korunmak amacı ile ilk örneklerini vermiştir. Daha sonra gelişerek çevre şartlarına göre değişimler gösteren el sanatları, ortaya çıktığı toplumun duygularını, sanatsal beğenilerini ve kültürel özelliklerini yansıtır hale gelerek “geleneksel” vasfı kazanmıştır. El sanatları bir ülkenin kültürel kişiliğinin en canlı ve anlamlı belgeleridir. Anadolu’da yaşamış pek çok uygarlığın kültürü, Türkler’in yerleşmesinden sonra yeni bir sentez içinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bu nedenle Türk el sanatlarının kökleri çok eskilere dayanmakta ve sosyo-kültürel açıdan önem taşımaktadır. Evde iş imkanları sayesinde birçok kişi iş sahibi olmakta ve ek gelir elde etmekte.

EL ÖRGÜSÜ OYUNCAK YAPARAK PARA KAZANMAK

Bu yöntemi belki ilk kez duymuş olabilirsiniz. Ama el örgüsü oyuncaklar hakkında küçük bir araştırma yaparak bu işin üstesinden de geleceğinizden eminim. El örgüsü oyuncak yapmak biraz zahmetli birbiş olarak görülse oyuncak yapmak biraz zahmetli bir iş olarak görülse de diğerlerine göre çok daha eğlencelidir. Hatta bu el emeği göz nuru oyuncaklarınızı satmak istemeyebilir, bazılarını kendiniz için bile ayırabilirsiniz. Ayrıca artık anneler çocuklarının plastik oyuncaklarla oynamasına şiddetle karşı çıkıyor. İşte bu yüzden örgü bebekler, sevimli hayvanlar, küçük toplar gibi ürünlere sayısız müşteri bulabilirsiniz.

EVDE ÇEYİZLİK EŞYALAR YAPARAK PARA KAZANMAK

Biliyorsunuz, çeyiz yapmak hala sıkı sıkı tutunduğumuz yüzyıllık geleneklerimizden biridir. Yani çeyizi olmayan bir gelin adayını düşünmemiz imkansız. İşte bu yüzden, kendi çeyizini yapamayan bayanlar, çeyizlerini dışarıdan temin ediyor. Çeyiz dükkanları ve çeyiz işi yapan kadınlar, bu konuda hemcinslerinin yardımına koşuyor. Siz de bu konuda yetenekliyseniz, çeyiz işleri yaparak ciddi şekilde gelir elde edebilirsiniz. Mesela, bir çeyiz paketi hazırlayacaksınız. Bunun içine, işlenmiş havlular, iğne oyası başörtüleri, nevresim takımı, yatak ve masa örtüleri, paçataler, patikler, şallar gibi ürünler koyabilirsiniz. İsterseniz paketinizdeki ürünleri çoğaltabilir ya da azaltabilirsiniz. Sipariş aldığınız kişinin istekleri doğrultusunda hazırlayacağınız bu el emeği göz nuru ürünleri, sizi mutlu edecek bir ücret karşılığında satacağınızdan emin olabilirsiniz. El sanatları ülke genelinde geniş bir yelpazeye sahip olmasına rağmen tanıtım ve pazarlama yetersizliğinden dolayı dış pazarlara açılamamıştır. Gelişen teknolojiden etkilenen el sanatlarının özgünlüğünü, yöreselliğini ve gelenekselliğini bozmadan sektöre ayak durması ve gelecek nesillere aktarılması aşamasında geleneksel el sanatları ustaları ile yetiştirilecek kalifiye elemanlar arasında iş birliği sağlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çizgi doğrultusunda bireysel olarak çalışan küçük el sanatları atölyelerinin, sivil toplum örgütleri çatısı altında birleştirilerek daha büyük el sanatları merkezlerine dönüştürülmesi, bu vesile ile hem öğrencilerin bu merkezlerine dönüştürülmesi, bu vesile ile hem öğrencilerin bu merkezlerde beceri eğitimlerini tamamlamalarına olanak verecek hem de el sanatlarının pazarlama anlamında dış sektöre açılmasını kolaylaştıracaktır. Sonuç olarak bu döngü, el sanatlarının gelenekselliğinden ve yöreselliğinden ödün vermeden büyük bir sektöre dönüşümünü sağlayacaktır.HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 15.30 saatleri arası Dekoratif Ev Gereçleri kursumuz açıktır.

 

  • Öğretici Bilgileri

    Hatice TAŞCI
    Usta Öğretici

KÜLTÜR EVİ 4

  • Adres: KURŞUNLU MAH. MALAZGİRT CAD. NO:16
  • Telefon:
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Kurs Görselleri


Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr