0%

KÜLTÜR EVLERİ

STİLİS KURSU

STİLİS KURSU

GİYİMİN TARİHİ NEDİR?

Son 30 yılda modanın geçirdiği evrim, toplumda çağdaş evrim, toplumda çağdaş bölümlerle paralellik göstererek, çeşitliliğn artması, sosyal gruplar arasındaki karmaşık ilişkiler ve değişik sosyal gruplar arasındaki iletişimin büyümesi yönünde oldu. Baskın tarzındaki değişiklikler, değişik sınıflardaki kişilere hızla iletildi. Bu süreçte üst sınıftaki insanlar model olarak büyük rol oynadılar.

Toplumdaki sosyal sınıflar içinde ve arasında olan bu parçalanma modanın 3 ayrı kategoride gelişmesine neden oldu: lüks tasarımcı modası, endüstriyel moda ve sokak tarzı. Bu 3 kategori zayıf bir bağ ile bağlanıyor: Sokak tarzının lüks tasarımcı üzerinde, bu ikisinin de endüstriyel moda üzerinde bazı etkileri var. Bu 3 kategori ilişkileri arasındaki önem çeşitli moda organizasyonları ve bunların müşterilerle olan ilişkilerine dayanıyor. Moda dünyasının merkezleri olan Paris, New York ve Londra farklı açılardan önem taşımaktadır. Her ülkede moda tasarımcıları, tek tür rolü destekliyor, tıpkı kendilerini artist, aertist-craftsmen veya girişimci olarak görmeleri gibi…

Çoğu yaşam tarzı uzmanı olan New York tasarımcıları, spesifik yaşam tarzlarını gösteren, gerçek veya hayali kıyafetler yaratmakta ustadır. Londra’daki tasarımcılar ise gençlerle yakın iletişim içindedir, moda tarzını etkileyen değişik popüler kültürlerdeki yaratıcılarla birliktedir ve bunlara kazanç getirenden çok çirkin, yıkıcı ve denenmemiş tasarılardan oluşan çevre daha yakındır.

Moda kaynakları, akımları tarih boyunca değişim göstermiş, bir çok olaydan etkilenmiştir. Bunların sonunda da karmaşıklaşmaya başlamıştır. Tarihsel bazda modanın geçmişine göz atarsak bu değişimleri ve etkileri daha iyi anlayabiliriz.

STİLİSTLİK KURSU DERS PROGRAMI NELERDİR?

- TEMEL SANAT EĞİTİMİ

- NOKTA, ÇİZGİ, KOMPOZİSYON, IŞIK-GÖLGE VS.

- DESEN-ANATOMİ

- MODA DA RENK BİLGİSİ

- TEMEL RENK BİLGİSİ

- BOYAMA TEKNİKLERİ

- TEKSTİL ve MALZEME BİLGİSİ

- KOSTÜM-MODA TARİHİ

- TEKNİK ÇİZİM

- SİLÜET ÇİZİMLERİ

- IŞIK BİLGİSİ

- TASARIM TEKNİKLERİ

- KUMAŞ-DOKU ÇALIŞMALARI

- DESEN ÇALIŞMALARI

- AKSESUAR ÇALIŞMALARI

- MALZEME BİLGİSİ

- DETAY ÇALIŞMALARI

- TEKNİK ÇİZİM

- KUMAŞLARI HAZIRLAMA ve MODEL ÜZERİNE GİYDİRME


HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 15.30 saatleri arası Stilis kursumuz açıktır.

  • Öğretici Bilgileri

    Hicran KARTAL
    Usta Öğretici

KÜLTÜR EVİ 5

  • Adres: İHSANİYE MAHALLESİ GÜLÇİÇEK SOK. NO:24-A AMASYA
  • Telefon: 0(358) 218 80 33
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr