0%

KÜLTÜR EVLERİ

MODA TASARIM KURSU

MODA TASARIM KURSU

MODA TARİHİ NEDİR?

  Her gün duymaya alıştığımız bir kavram moda… Giydiklerimize yön veren, ‘Asla giymem’i giydiren, değişen trendler uğruna her sene koskoca bir gardrobu değiştiren. Peki bu moda nasıl ortaya çıkmıştır, hiç merak ettinizmi?

Moda insanın kendisine yakışanı giymesi mi, yoksa çıkan şeyleri kendisine yakıştırması mı? Ya da giydiklerimiz “bizi” mi yansıtıyor yoksa “olmak istediğimizi” mi?

 Belki de moda hem bunların hepsi, hem de bunlardan hiçbiri… Bir ortama özgü ortaklaşa yaşama, davranma, düşünme biçimi, yeni olan her şeye bağlanan bir gerçek… Çünkü modanın bulunmadığı bir yerden, etkilemediği bir davranıştan, zaman diliminden ya da toplumdan söz edilemez. Tarihçiler bütün toplumlarda takıların ve giysilerin süsleyici bir özellik taşımanın yanı sıra zenginliği, benimsenmiş olan dini ya da toplumsal durumu belirten simgeler olduğunu ortaya koymuşlardır.

Son 30 yılda, modanın geçirdiği evrim, toplumda çağdaş bölünmelerle paralellik göstererek, çeşitliliğin artması, sosyal gruplar arasındaki karmaşık ilişkiler ve değişik sosyal gruplar arasındaki iletişimin büyümesi yönünde oldu. Baskın tarzdaki değişiklikler, değişik sınıflardaki kişilere hızla iletildi. Bu süreçte üst sınıftaki insanlar model olarak büyük rol oynadılar.

Toplumdaki sosyal sınıflar içinde ve arasında olan bu parçalanma modanın 3 ayrı kategoride gelişmesine neden oldu: lüks tasarımcı modası, endüstriyel moda ve sokak tarzı. Bu 3 kategori zayıf bir bağ ile bağlanıyor: Sokak tarzının lüks tasarımcı üzerinde, bu ikisinin de endüstriyel moda üzerinde bazı etkileri var. Bu 3 kategori ilşkileri arasındaki önem çeşitli moda organizasyonları ve bunları müşterilerle olan ilişkilerine dayanıyor.

Moda dünyasının merkezleri olan Paris, New York ve Londra farklı açılardan önem taşımaktadır. Her ülkede moda tasarımcıları, tek tür rolü destekliyor, tıpkı kendilerini artist, artist-craftsmen veya girişimci olarak görmeleri gibi… Çoğu yaşam tarzı uzmanı olan New York tasarımcıları, spesifik yaşam tarzlarını gösteren, gerçek veya hayali kıyafetler yaratmakta ustadır. Londra’daki tasarımcılar ise gençlerle yakın iletişim içindedir, moda tarzını etkileyen değişik popüler kültürlerdeki yaratıcılarla birliktedir ve bunlara kazanç getirenden çok çirkin, yıkıcı ve denenmemiş tasarılardan oluşan çevre daha yakındır. Moda kaynakları, akımları tarih boyunca değişim göstermiş, bir çok olaydan etkilenmiştir. Bunların sonunda da karmaşıklaşmaya başlamıştır. Tarihsel bazda modanın geçmişine göz atarsak bu değişimleri ve etkileri daha iyi anlayabiliriz.

MODA TASARIM KURSU DERS PROGRAMI NELERDİR?

- TEMEL ÇİZİM TEKNİKLERİ (KARAKALEM - MODEL FİGÜR İNSAN SİLÜET)

- MODA ÇİZİM ve TASARIM TEKNİKLERİ

- HİKAYE PANOLARI OLUŞTURMA TEKNİKLERİ ve UYGULAMALARI

- GENEL KUMAŞ BİLGİSİ

- MODA MODACILARI TAKİP

- HAUTURE COUTURE ÇALIŞMALAR

- KOLLEKSİYON PLANLAMA ve HAZIRLAMA ÇALIŞMALARI

- KALİTE

- ZAMAN YÖNETİMİ ve ÜRETİM PLANLAMA

- AKSESUAR TASARIMI

- KOLLEKSİYON HAZIRLAMA

- PROJE SUNUM

- DEFİLE


HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 15.30 saatleri arası Moda Tasarım kursumuz açıktır.

 

  • Öğretici Bilgileri

    Dilek KOMAÇ
    Usta Öğretici

KÜLTÜR EVİ 5

  • Adres: İHSANİYE MAHALLESİ GÜLÇİÇEK SOK. NO:24-A AMASYA
  • Telefon: 0(358) 218 80 33
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Kurs Görselleri


Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr