KÜLTÜR EVLERİ

MİS SABUN KURSU

MİS SABUN KURSU

MİS SABUN NEDİR?

Geleneksel El Sanatlarına Edirneden bir Armağan kokulu meyve sabunudur. İlk olarak Edirnede ortaya çıktığı bilinen kokulu meyve sabunu üreticiliğinin geçmişi 1600’lü yıllara kadar uzanır. 17.yy Osmanlıda misk, amber, ve gül esansı karıştırılarak hamur kıvamına getirilen sabunun birebir meyve boyutlarında şekillendirilmesi ve gerçek meyve renklerine uygun şekilde boyanmasıyla imal edilen meyve sabunları zamanla Osmanlı Sarayına, Sultanlara, yerli ve yabancı devlet erkanına sunulan değerli hediyeler arasına girmiş ve meyve sabunculuğu Edirne’de çok önemli bir meslek haline gelmiştir.

Nadide bir aksesuar olan meyve sabunları halkın süs eşyası ve hediyelik olarak sıklıkla tercih ettiği aksesuarlardan biri olmasının yanı sıra kalite ve uzun süre kalıcılığını koruyan esansı nedeniyle devlet erkanı arasında da çok nadide bir süs eşyası haline gelmiştir.

Edirne’de üretilen mis kokulu meyve sabunlarının hepsi piyasada satılmaz, büyük bir kısmı padişahın isteği üzerine İstanbuldaki Topkapı Sarayı’na gönderilirdi. Özellikle padişah kızları ve cariyeleri odalarında mutlaka meyve sabunu bulundurur kokulu meyve sabunları çeyizlerinin önemli bir parçası olarak görürlerdi. Ayrıca padişahların yabancı devlet başkanlarına gönderdiği hediyeler arasına meyve sabunları konulmasına da özen gösterilirdi.

Saray Sabunu, Padişah Sabunu, Mis Sabunu esans katılarak üretildikleri ve ferahlatıcı bir koku yaydığı için halk arasında “Mis Sabunu” olarak da anılan meyve sabunlarının tarih boyunca saraydan gelen siparişlerin öncelikli olarak karşılanması gerektiğinden dolayı “Saray Sabunu” padişahın gerek hijyen gerekse hediye sunmaktaki titizliğinden dolayı padişah sabunu olarak tanımlandığı da bilinir.

Devlet yönetimi ve halk tarafından rağbet gören meyve sabunculuğu özellikle 19.yy başlarında Edirne’de popüler mesleklerden biri haline geldi. 19. yy son çeyreğinde ve 20. Yy başlarında Bedesten ve Arasta çarşısında meyve sabunları satan dükkkanların kırktan fazla olması “SabunΔ adlı bir mahallenin bulunması, meyve sabunculuğunun Edirne’de ne kadar önemsendiğinin ve önemli gelir kaynaklarından biri olduğunun göstergesidir.

Bu dönemlerde zirveye çıkan üretim kalitesi Edirne’de iyice yaygınlaşan meyve sabunculuğunun üst düzeyde kabul gören bir değer haline dönüşmesini ve eşsiz bi “El Sanatı” haline gelmesini de beraberinde getirmiştir.

KOKULU TAŞ NEDİR?

Kokulu taş yapımı son yıllarda kına, mevlüt, nikah ve bunun, gibi toplantılarda hatta çocuklarımızın yaş günlerinde hediye olarak kokulu taş ve sabundan yapılmış güzel objeler dağıltılmaktadır.

Bu hediyelikler neredeyse mevlüt şekerinin, nikah şekerinin yerini almıştır. Kokulu Taştan yapılan bu hediyelikler hem kalıcı olduğundan hemde dağıtılan şekerlerin sağlık açısından şüpheli  olamasından dolayı çok daha fazla tercih edilmektedir. Tabiki bu değişim bu hediyeliklerin imalatı konusunda bir Pazar oluşturmuş bu sektörün imalatçılarıda genelde hanımlarımız olmuştur.

Ben sizlere bu hediyelik kokulu taşların yapımını anlatmak istiyorum.

HEDİYELİK KOKULU TAŞLARIN YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER NELERDİR?

1-) Kokulu Taş Tozu

2-) Esans

3-) Boya

4-) Sıcak Su

5-) Silikon Kalıp

6-) Karıştırma Kabı

Şimdi gelelim yapımını önce karıştırma kabımıza tozumuzu ilave edelim, bunun yarısı kadar su ilave edelim (1 ölçek tozu, 1 ölçek su) karıştırmaya başlayalım.

Topraklanma olmamasına dikkat edin, hemen esansımızı (1,2 damla) ve boyamızı ekleyip 1 dk içinde karışımı kalıplara dökelim. Karışımın kalıplara tam manası ile yerleşmesi, hava kabarcığı kalmaması için kalıpların kenarların dan yavaş yavaş parmak ucu ile vurarak vibrasyon yapalım. Hızlı olmazsak karışım katılaşmaya başlar. 15–20 dk sertleşmesi lazım sonra kalıplardan yavaşça kenarlarını önce açarak çıkaralım. Kokulu taşınız hazır. İlk denemeniz başarısız olabilir, su fazla kaçarsa sulu olr, geç donar birkaç denemeden sonra eliniz alışır merak etmeyin çok zevk alacaksınız.


HAFTA İÇİ HERGÜN

Saat: 09.45 - 15.30 saatleri arası Mis Sabun kursumuz açıktır.

 

  • Öğretici Bilgileri

    Burcu ŞAHİN
    Usta Öğretici

KÜLTÜR EVİ 8

  • Adres: BAHÇELERİÇİ MAH. ZÜBEYDE HANIM CADDESİ NO:110
  • Telefon: 0(358) 212 74 96
  • Faks:
  • E-Posta: kulturevleri@amasya.bel.tr

Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü
55 Evler Mahallesi Mehmet Varinli Caddesi No: 95/101 AMASYA
Telefon : 0358 212 01 27
Faks : 0358 212 01 26
E-Posta : amasya@amasya.bel.tr